OPTIMUS

Internetová encyklopedie CoJeCo

první všeobecná internetová encyklopedie na českém webu již od 14.3.2000
 

Historie projektu

Tento projekt je stěžejním cílem naší společnosti již od poloviny roku 1999. Byli jsme první, kdo přinesl všeobecnou internetovou encyklopedii na český internet a od 14. 3. 2000 jsme ji otevřeli bezplatně pro veřejnost.

Na této zajímavé práci jsme zdokonalili naše možnosti při správě rozsáhlé databáze, obsahující dnes více než 100.000 encyklopedických hesel, tisíce obrázků, zvuků a videosekvencí. Jako jedni z prvních v České republice jsme zprovoznili také rozhraní pro mobilní bezdrátová zařízení (WAP) a byli jsme tak mezi prvními firmami, dodávajícími obsah do portálu MOBILJUICE společnosti EuroTel. Z obsahu encyklopedie CoJeCo čerpají i otázky, které dodáváme partnerům pro nejrůznější účely - do rozhlasového vysílání (Český rozhlas), do her na mobilní telefony (Duel).

 

CoJeCo - heslo Concorde

Co to je CoJeCo?

Projekt CoJeCo je projektem všeobecné internetové encyklopedie, poskytující informace ve formě textu, statického i pohyblivého obrazu, zvuku a internetových odkazů. Jejím jedinečným rysem je otevřené redakční rozhraní, umožňující okamžité zachycení jevů a událostí z reálného světa širokou základnou přispěvatelů.

Díky operativnosti, nesrovnatelně vyšší než u klasických knižních encyklopedií, dovoluje popis nejen jevů a událostí minulých, ale i současných a dokonce i budoucích, případně i dočasných. Znamená to, že v takovéto encyklopedii je možné nalézt dokonce i v knižním vydání nemyslitelnou informaci o divadelním představení, koncertu, výstavě nebo happeningu.

Jak funguje CoJeCo?

Na jedné straně funguje CoJeCo jako veřejně přístupný všeobecný zdroj informací a na straně druhé jako otevřený redakční systém. To znamená, že každý, kdo má zájem, může do encyklopedie přispívat - může se stát tvůrcem jejího obsahu. Stačí, když se jen připojí na adresu http://www.cojeco.cz a veškeré podklady včetně návodu jak encyklopedii používat zde nalezne "on-line". Kvalitu zaslaných příspěvků pak ještě před zveřejněním kontrolují odborní garanti.

Díky internetovému rozhraní může současně na rozvoji encyklopedie pracovat značný počet autorů a redaktorů, kteří nejsou nuceni vůbec opustit svou pracovnu, svůj obývací pokoj, stačí se jen připojit k internetu.

  CoJeCo - redakční systém

Jakým způsobem je možné využít CoJeCo k reklamě?

Encyklopedie CoJeCo je všeobecná, to znamená, že není žádného oboru, který by v ní nebylo možno seriózně popsat a zachytit. Proto je ideální také pro seznámení zákazníků s jakoukoliv institucí, firmou, její historií, nabízeným zbožím, nabídkou služeb a jakoukoliv další aktivitou.

Nespornou výhodou reklamy v CoJeCo je možnost okamžitého odborného výkladu, který souvisí s daným zbožím nebo službou. Podobně třeba odkaz na restauraci v místě, které je právě středem zájmu návštěvníka encyklopedie může být jistě velmi dobře cílenou reklamou.

Kde CoJeCo najdete?

Encyklopedie CoJeCo je přístupná veřejně a bezplatně na internetové adrese http://www.cojeco.cz, resp. zkráceně také http://www.cjc.cz. CoJeCo je přístupná také přes telefony s WAP na adrese http://wap.cjc.cz. Fyzicky redakce encyklopedie sídlí na adrese: OPTIMUS s.r.o., Česká 11, Brno, 602 00, tel./fax: +420542211489, tel.: +420532193193, +420532193157 mailto:info@cojeco.cz.

Odkazy na CoJeCo najdete také na jiných místech českého internetu v podobě vyhledávacích okének, doplněných do jiných webových stránek (například Neviditelný Pes). Tato služba je opět zdarma přístupná pro veřejnost.

S encyklopedií CoJeCo se ale můžete setkat i na jiných místech, například ve vysílání Českého rozhlasu, nebo v kvízových hrách, kam dodáváme otázky do soutěží.

  CoJeCo - heslo Aleš
 
© 2018 OPTIMUS s.r.o. všechna práva vyhrazena