OPTIMUS

Velký frekvenční slovník počítačů

10 000 nejpoužívanějších slov z oblasti výpočetní techniky - můžete objednat u nás!
 

Prolog autora

V roce 1990 jsem se rozhodl sestavit na základě frekvenční analýzy anglicko-český slovník, který o rok později vyšel pod názvem "Frekvenční slovník osobních počítačů". Obsahoval přes 3000 hesel, která byla provázána křížovými odkazy (křížově spojujícími související hesla). Kniha měla velký úspěch, zejména proto, že na trhu tehdy podobná chyběla, takže v roce 1992 byla vydána v nezměněné podobě ještě jednou. Dočkala se s mírnými úpravami ještě jednoho nového vydání (opět brzy rozebraného) v roce 1993, než jsem vědom si nedostatků svého dílka, přikročil k podstatné inovaci.

Nové vydání přišlo na pulty knihkupectví v březnu 1995. Rozšířil jsem v něm, opět frekvenčním výběrem, počet hesel (bylo jich přes 7000) a co bylo nejdůležitější, obohatil jsem některá z nich ilustracemi (bylo jich 120). Podstatnou změnou bylo zavedení kategorií (Hw, Sw, CAD, . atd.), které byly uváděny u hesla, podle příslušnosti hesla k jednotlivým oborům (toto členění dodnes trvá, jen průběžně přibývají některé nové kategorie). Knihu jsem sepsal, vysadil a vlastním nákladem vydal pod názvem "Velký frekvenční slovník počítačů". Součástí knihy byla také registrační karta, která mi umožnila zasílat registrovaným čtenářům průběžně informace o novinkách. Téhož roku, tedy v roce 1995 vzešel ze spolupráce s firmou Procedo s.r.o. program "Frekvenční obrazový slovník".

Po vyprodání 4. vydání jsem v létě 1995 navázal spolupráci s vydavatelstvím MONTANEX, kde na podzim vyšlo 5. knižní vydání v tvrdé vazbě s asi 10.000 hesly a 196 ilustracemi. Do slovníku byla zařazena česká výkladová část, slovník slangu, schémata zapojení konektorů, kabelů, tabulky znakových sad, formátů papíru a převodní tabulky jednotek. Poslední aktualizace knihy vyšla pod názvem Velký frekvenční slovník počítačů 2003. Tím se dostáváme plynule až k současnému stavu, který je popsán zde.

Jaromír Kříž

 

Velký frekvenční slovník

Vlastnosti a výhody

13 LET VÝVOJE. Velký frekvenční slovník počítačů má za sebou 13 let vývoje. Od roku 1991, kdy vyšel knižně poprvé pod názvem "Frekvenční slovník osobních počítačů", se prodalo již 7 úspěšných vydání knižních a tři verze programové. Celkem ho dnes používá přibližně 160 tisíc uživatelů (toto číslo odpovídá součtu všech prodaných výtisků knihy a prodaných licencí programu). Jeho autorem je Jaromír Kříž, známý také jako publicista a popularizátor počítačové terminologie.

TŘI SLOVNÍKY V JEDINÉM! Velký slovník počítačů obsahuje anglicko-český překladový slovník, anglicko-český výkladový a český výkladový slovník. Toto členění zaručuje uživateli, že nalezne vysvětlení jak v případě hesel anglických, tak v případě odborných hesel české terminologie.

ANGLICKÁ HESLA jsou ve většině případů opatřena přepisem výslovnosti.

 

PLNĚ HYPERTEXTOVÉ provedení programové verze Vám nabízí automatizované odkazy na související hesla. Stačí jen klepnout myší na zvýrazněné slovo ve vysvětlujícím textu a můžete si pročítat další důležité informace, které souvisejí s daným tématem.

ŠIROKÁ OBLAST ANGLICKÉ I ČESKÉ TERMINOLOGIE, rozdělená do třiceti oborů: hardware, software, osobní počítače, komunikace, multimédia, MS-DOS, Windows, Windows95, Windows NT, UNIX, Internet, DTP, CAD, počítačové hry, počítačové viry, počítačový žargon atd.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY jsou vysvětleny jednoduchou a jas-nou formou.

VÍCE NEŽ 10.000 HESEL ilustrace, tabulky a schémata.


Ukázka

strana 5   strana 252   strana 502
strana 5   strana 252   strana 502

Reference

"Díky pohodlnému uživatelskému rozhraní se může stát šikovným pomocníkem takřka každého majitele PC."
Recenze programové verze, PC WORLD, červen
1996.

"Tuto knihu jsem postrádal, je obsahově vynikající. Za všechny čtenáře, kteří si ji koupili, děkuji."
M. Púpala, ORLOVÁ.

"Váš slovník je velice dobře koncipován. Rozsah plně odpovídá současným potřebám."
Ing. M Konečný, PŘEROV.

"Knížka je perfektně zpracována. A na knižním trhu ojedinělá. Uvítal bych tento slovník na disketách. Do další tvořivé práce přeji mnoho úspěchů. A na další pokračování se velmi těším."
L. Michálek, ÚSTÍ NAD LABEM.

"Velmi rád se seznámím s pokračováním tohoto díla. Mnoho úspěchů!"
R. Štěrba, STRMILOV.


  "Užívám Váš slovník jen krátce, ale jsem jím nadšen. Velmi mi pomohl a jeho cena je velice přijatelná. Mnoho úspěchů v další práci."
Ing. J. Šeda, KOLÍN.

"Bez připomínek - kniha je super!!!"
J. Macháček, PROSEČ U SKUTČE.

"Chci Vám poděkovat za velmi užitečné dílo, které od zakoupení v květnu '95 používám velmi často - a úspěšně."
Ing. B. Havlíček, PŘÍBRAM.

"Podle mého názoru je to jeden z nejzdařilejších slovníků v tomto oboru. Je to vynikající pomůcka pro nejširší okruh uživatelů PC a pro rychlou orientaci v pojmech"
Ing. J. Daněk, POZOŘICE.

Objednávky knihy

Chcete-li objednat Velký frekvenční slovník počítačů, neváhejte prosím využít výhodné slevy v naší interaktivní objednávce. Děkujeme.


 
© 2018 OPTIMUS s.r.o. všechna práva vyhrazena